Preskocit navigáciu

"nováčik" na výsadkovej scéne – C-27J Spartan


 Na začiatku septembra (9. – 11. 2020) modré nebo nad trenčianskym letiskom opäť privítalo slovenských špeciálov.

 Vojaci z Veliteľstva Síl pre špeciálne operácie, 5. pluku špeciálneho určenia a Výcvikovej základne Síl pre špeciálne operácie vykonali výsadky z nového druhu leteckej techniky - vojenského dopravného lietadla C-27J Spartan z Dopravného krídla generála Milana Rastislava Štefánika z Kuchyne.

 Od ostatných používaných typov, vrtuľníku Mi-17 alebo lietadla L-410 Turbolet, sa Spartan odlišuje nielen veľkosťou, ale aj štýlom nastupovania do lietadla cez zadnú rampu, vyššou vysadzovacou rýchlosťou, postupmi a povinnými úkonmi pri vysadzovaní. Pre väčšinu účastníkov boli takéto zoskokové dni premiérovými a pripísali sa k novým nezabudnuteľným zážitkom v kariére.

 Lietadlo C-27J Spartan je dopravné lietadlo s kapacitou 46 vojakov v základnej verzii, 34 plne vybavených výsadkárov, 27 pasažierov vo variante Civil Passenger Transport System, 36 zranených osôb vo variante Medevac, alebo 11 500 kg nákladu. Slovenské vzdušné sily disponujú dvoma kusmi danej techniky. Autor: poručíčka Miroslava Mindárová, VeSŠO , Foto: poručíčka Miroslava Mindárová, VeSŠO - Dátum: 26.09.2020
Čítanosť: 2248
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share